/Jak odżywiają się piłkarze? Zdrowy przepis na sukces #2

Jak odżywiają się piłkarze? Zdrowy przepis na sukces #2

Aby osiągnąć sukces w piłce nożnej, trzeba zadbać o odpowiednią dietę. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu zmaksymalizujemy wpływ treningów na naszą formę. Odpowiednie jedzenie sprawi, że będziemy mieli więcej energii podczas ćwiczeń, zmniejszy się nasza podatność na kontuzje, a po treningu będziemy potrzebowali mniej czasu, aby się w pełni zregenerować. Jak odżywiają się piłkarze?

Na 2 do 3 godzin przed wysiłkiem

Ten czas przed meczem bądź treningiem jest zarezerwowany na dostarczenie w głównej mierze białka oraz węglowodanów o niskim indeksie glikemiczny. Tak, aby energia była uwalniana powoli i aby mieć siły na cały trening. Najlepiej jest ograniczyć podczas tego posiłku błonnik.

Godzina do 30 minut przed wysiłkiem

Tutaj spożywamy głównie węglowodany o wysokim wskaźniku glikemicznym. Znakomity będzie banan albo gainer. Wykluczamy błonnik, który może przeszkadzać podczas wysiłku.

Wysiłek

Jeśli trwa on do 2 godzin, to wystarczy nam napój izotoniczny bądź woda niegazowana.

30 do 60 minut po wysiłku

Czyli okienko kataboliczne to czas, kiedy organizm chce szybko odrobić szkody i doskonale przyswaja węglowodany i białko. Tutaj także dobry będzie gainer bądź węglowodan o wysokim IG z białkiem.

Godzina do 2 po wysiłku

Czas na posiłek po treningu. Najlepsza będzie porządna porcja węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, białko, zdrowe tłuszcze oraz warzywa.

Pozostałe posiłki

Tutaj warto zadbać o jedzenie warzyw i owoców. Można zjeść pokarmy z błonnikiem, których unika się przed i w trakcie wysiłku. Aby mieć dużo siły przez cały dzień, warto jeść węglowodany o niskim IG a wraz z nimi zdrowe tłuszcze i białko.

Zobacz jak działa dieta ketogenna i czy jest ona również potrzebna i Tobie!